НА 25.11.2024 Г. СЪДИЯ ГАБРИЕЛА ДИМИТРОВА ОТ РАЙОНЕН СЪД – БАЛЧИК ИЗНЕСЕ ЛЕКЦИЯ ПРЕД ЕДИНАДЕСЕТОТОКЛАСНИЦИ НА СРЕДНО УЧИЛИЩЕ „ХРИСТО БОТЕВ“
На 25.11.2024 г. в кинозалата на Средно училище „Христо Ботев“ в рамките на образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ се проведе последната за тази година лекция на тема „Детско правосъдие. Малолетни и непълнолетни лица – свидетели, жертви и извършители на престъпление. Домашното насилие. Участие в съдебни процедури. Синя стая. Органи, които могат да предложат подкрепа и защита. Как да се предпазим да не станем жертва на престъпления“ с лектор съдия Габриела Димитрова.
Пред учениците от 11-те класове съдия Димитрова започна своята лекция с разясняване какво представлява съдът и какви видове дела се разглеждат, като постави акцент на най-важната функция на институцията – да защитава правата и законните интереси на гражданите, юридическите лица и държавата. Обясни какво е мястото на всеки участник в съдебния процес, правилата в съдебната зала и в кои случаи се налага да бъдат изслушвани деца. След което продължи с презентация по темата, като съдия Димитрова акцентира, че с грижа за децата българското законодателство предвижда конкретни условия за тяхното участие в съдебни дела, свързани с възрастта им. Поясни, че според обособените в правото три възрастови категории, попадащите във всяка от тях имат различни права и задължения. Посочи, че децата до 14-годишна възраст не носят наказателна отговорност и спрямо тях могат да бъдат прилагани възпитателни мерки, а от 14 до 18-годишна възраст са наказателноотговорни, но само ако са могли да разбират свойството и значението на деянието и да ръководят постъпките си. Разясни, че децата могат да участват в дела и като свидетели, и като пострадали, и че едно от основните задължения на свидетеля е да говори само истината и да не я затаява. Бе обяснено също как протича един разпит в така наречената „Синя стая“, защо се използва тя, какви лица присъстват и кой задава въпросите към детето.
Съдия Димитрова запозна учениците с начините за защита на правата им в случаи на насилие или тормоз в семейството. В допълнение им разясни видовете домашно насилие, примерни ситуации и кой може да бъде извършител. На присъстващите беше обяснено и кои са компетентните органи за сезиране при такива случаи, както и че те сами могат да сигнализират за упражнено върху тях домашно насилие или тормоз.
В заключение съдия Димитрова осведоми присъстващите, че този ден – 25 ноември, е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените. Денят е по инициатива на ООН за премахване на насилието, упражнявано върху жени, и е обявен за такъв ден с Резолюция 54/134 на Общото събрание на ООН от 17 декември 1999 г.
Учениците проявиха интерес към презентацията и задаваха множество въпроси във връзка с отговорността на непълнолетните лица и последиците, които биха довели ако извършат престъпление, на които съдия Димитрова отговори с примери от съдебната практика.